Connect with us

Cześć, czego szukasz?

Wiadomości

Xbox One Series X – oficjalna specyfikacja

W wyścigu zbrojeń nowej generacji konsol Microsoft od kilku tygodni znajduje się na czele wyścigu. Amerykańska firma jako pierwsza zaczęła mówić o nowej generacji (kilkanaście miesięcy temu), a podczas The Game Awards niespodziewanie ujawniono oficjalnie Xbox Series X, które będzie flagową wersją nowej generacji konsol Microsoftu. Sony do tej pory mówiło ogólnikami (to zmienić ma się dzisiaj o 17), więc w dobie ujawnienia pełnej specyfikacji konsoli przez MS, Japończycy mają nieco pod górkę w walce o uwagę graczy.

Firma z Redmond postanowiła bez większych fajerwerków ujawnić oficjalną specyfikacją Xboksa Series X, zdradzając, że będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo mocną maszyną, która w znaczący sposób zagwarantuje skok jakościowy między aktualną, a następną generacją konsol.

Procesor8-rdzeniowu CPU oparty na architekturze Zen 2 @ 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)
Karta graficzna
GPU o maksymalnej mocy 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz oparty o modyfikowane RDNA 2
Rozmiar chipu
360.45 mm2
Procesor technologiczny
Usprawnione 7nm
Pamięć16 GB GDDR6 z 320-bitową szyną
Przepustowość pamięci
10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Dysk wewnętrzny
1 TB NVME SSD (modyfikowany pod konsolę)
Przepustowość I/O
2.4 GB/s (bez kompresji), 4.8 GB/s (skompresowane dane)
Pamięć rozszerzalna
Karty rozszerzeń NVMe SSD o pojemności 1 TB
Zewnętrzne dyski
USB 3.2
Dysk optyczny
4K UHD Blu-Ray
Cel wydajnościowy
4K @ 60 FPS, maksymalnie 120 FPS

Na papierze Xbox Series X wygląda niczym potężny, growy PC, który dodatkowo obsłuży sprzętowo Ray-tracing, HDR i tehcnologię VRR. Microsoft ujawnił także, że konsola wspierać będzie szybkie przełączanie między uruchomionymi grami, które działać będzie na podstawie zrzucenia z pamięci RAM na dysk SSD uśpionej gry, dzięki czemu będziemy mogli odpalić jeden tytuł, później kolejny i w ciągu kilku sekund przełączać się między nimi bez wyłączania gier.

YouTube video

Oczywiście sprzęt będzie w pełni kompatybilny z Xboksem One (X), Xboksem 360 oraz pierwszą konsolą Xbox. Gry z poprzedniej generacji będą odpowiednio ulepszane graficznie. Jako przykład pokazano, chociażby Gears 5, które bez optymalizacji działa w 4K i 60 FPS-ach, z nowymi opcjami graficznymi.

Co i ile wyniknie z zapowiedzi przedpremierowych, przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy stopniowo będą ujawniane dema technologiczne i gry tworzone specjalnie pod nową generację konsol. Ważna będzie także cena sprzętu, która – sądząc po specyfikacji – nie będzie niska i jeśli miałbym strzelać, to powiedziałbym, że Microsoft ma dwa wyjścia. Albo wyceni Xboksa Series X na €599, albo sprzeda go z konkretną stratą (którą będzie chciał odbić w opłatach za usługi sieciowe) za €499. Jak będzie faktycznie – zobaczymy (oby!) za kilk miesięcy.

O autorze

Przez lata byłem redaktorem naczelnym serwisu PS3Site / PSSite / NeoSite. Aktualnie wraz z Kamilem prowadzę tego bloga. Uwielbiam japońskie RPG-i, gram głównie na PS4, choć posiadam też mocnego PC-ta, 3DS-a i Switcha.

Kliknij, by skomentować

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Recenzje

Kazutaka Kodaka, czyli twórca kultowej serii japońskich gier – Danganronpa, powraca z nowym, odważnym projektem. Zamiast tradycyjnej gry przygodowej, stworzył z ekipą Too Kyo...

Recenzje

Stało się! Sony po wielu latach dostarczyło tytuł walczący o miano definiującego całą ostatnią generację PlayStation. Produkt, który dźwiga niesamowity ciężar schedy legendarnego poprzednika....

Recenzje

Beyond Blue to najnowsza produkcja studia E-Line Media (twórców ciekawego Never Alone) porusza interesującą tematykę eksploracji oceanu. Dostajemy tutaj bardziej realistyczną wizję podwodnej przygody...

Recenzje

Zapnijcie pasy i trzymajcie się mocno! Za chwilę przeniosę Was w czasie do lat 80. i 90., gdzie takie produkcje jak Top Gear, Lotus...

Copyright © 2020 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.

%d bloggers like this: