Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Wiadomości

Xbox One Series X – oficjalna specyfikacja

W wyścigu zbrojeń nowej generacji konsol Microsoft od kilku tygodni znajduje się na czele wyścigu. Amerykańska firma jako pierwsza zaczęła mówić o nowej generacji (kilkanaście miesięcy temu), a podczas The Game Awards niespodziewanie ujawniono oficjalnie Xbox Series X, które będzie flagową wersją nowej generacji konsol Microsoftu. Sony do tej pory mówiło ogólnikami (to zmienić ma się dzisiaj o 17), więc w dobie ujawnienia pełnej specyfikacji konsoli przez MS, Japończycy mają nieco pod górkę w walce o uwagę graczy.

Firma z Redmond postanowiła bez większych fajerwerków ujawnić oficjalną specyfikacją Xboksa Series X, zdradzając, że będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo mocną maszyną, która w znaczący sposób zagwarantuje skok jakościowy między aktualną, a następną generacją konsol.

Procesor8-rdzeniowu CPU oparty na architekturze Zen 2 @ 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)
Karta graficzna
GPU o maksymalnej mocy 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz oparty o modyfikowane RDNA 2
Rozmiar chipu
360.45 mm2
Procesor technologiczny
Usprawnione 7nm
Pamięć16 GB GDDR6 z 320-bitową szyną
Przepustowość pamięci
10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Dysk wewnętrzny
1 TB NVME SSD (modyfikowany pod konsolę)
Przepustowość I/O
2.4 GB/s (bez kompresji), 4.8 GB/s (skompresowane dane)
Pamięć rozszerzalna
Karty rozszerzeń NVMe SSD o pojemności 1 TB
Zewnętrzne dyski
USB 3.2
Dysk optyczny
4K UHD Blu-Ray
Cel wydajnościowy
4K @ 60 FPS, maksymalnie 120 FPS

Na papierze Xbox Series X wygląda niczym potężny, growy PC, który dodatkowo obsłuży sprzętowo Ray-tracing, HDR i tehcnologię VRR. Microsoft ujawnił także, że konsola wspierać będzie szybkie przełączanie między uruchomionymi grami, które działać będzie na podstawie zrzucenia z pamięci RAM na dysk SSD uśpionej gry, dzięki czemu będziemy mogli odpalić jeden tytuł, później kolejny i w ciągu kilku sekund przełączać się między nimi bez wyłączania gier.

YouTube video

Oczywiście sprzęt będzie w pełni kompatybilny z Xboksem One (X), Xboksem 360 oraz pierwszą konsolą Xbox. Gry z poprzedniej generacji będą odpowiednio ulepszane graficznie. Jako przykład pokazano, chociażby Gears 5, które bez optymalizacji działa w 4K i 60 FPS-ach, z nowymi opcjami graficznymi.

Co i ile wyniknie z zapowiedzi przedpremierowych, przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy stopniowo będą ujawniane dema technologiczne i gry tworzone specjalnie pod nową generację konsol. Ważna będzie także cena sprzętu, która – sądząc po specyfikacji – nie będzie niska i jeśli miałbym strzelać, to powiedziałbym, że Microsoft ma dwa wyjścia. Albo wyceni Xboksa Series X na €599, albo sprzeda go z konkretną stratą (którą będzie chciał odbić w opłatach za usługi sieciowe) za €499. Jak będzie faktycznie – zobaczymy (oby!) za kilk miesięcy.

Autor

Przez lata byłem redaktorem naczelnym serwisu PS3Site / PSSite / NeoSite. Aktualnie wraz z Kamilem prowadzę tego bloga. Uwielbiam japońskie RPG-i, gram głównie na konsolach Sony (PS5, PS4, PS Vita i PS3), choć posiadam też mocnego PC-ta oraz Nintendo 3DS. Kontakt ze mną można złapać na mediach społecznościowych lub przez maila musiol(at)glitch.com.pl.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Recenzje

Kazutaka Kodaka, czyli twórca kultowej serii japońskich gier – Danganronpa, powraca z nowym, odważnym projektem. Zamiast tradycyjnej gry przygodowej, stworzył z ekipą Too Kyo...

Recenzje

Stało się! Sony po wielu latach dostarczyło tytuł walczący o miano definiującego całą ostatnią generację PlayStation. Produkt, który dźwiga niesamowity ciężar schedy legendarnego poprzednika....

Recenzje

Beyond Blue to najnowsza produkcja studia E-Line Media (twórców ciekawego Never Alone) porusza interesującą tematykę eksploracji oceanu. Dostajemy tutaj bardziej realistyczną wizję podwodnej przygody...

Recenzje

Zapnijcie pasy i trzymajcie się mocno! Za chwilę przeniosę Was w czasie do lat 80. i 90., gdzie takie produkcje jak Top Gear, Lotus...

Copyright © 2020 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.