Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Recenzje

Mutazione (PS4) – recenzja gry

Jeśli szukaliście telenoweli o mutantach, w której możecie sadzić i doglądać różnego rodzaju roślin, to trafiliście w dobre miejsce. Mutazione to produkcja świetnie łącząca ze sobą te na pozór niepasujące do siebie elementy.

Znudzeni stresującymi, wymagającymi waszego ciągłego skupienia produkcjami? Relaksująca produkcja Duńskiego studia Die Gute Fabrik może być dla was świetną odskocznią od przepełnionych akcją tytułów.

Mutazione to melancholijna opowieść o nastoletniej Kai, która wyrusza na nieznaną jej wyspę, by odwiedzić swego ciężko chorego dziadka Nonno. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że owa wyspa zamieszkana jest przez mutanty, które kiedyś były ludźmi. Nie są to jednak krwiożercze mutanty znane nam z filmów, lecz ludzie w ciałach bestii, którzy pomimo przeciwności losu próbują żyć ze sobą w zgodzie. Słowo telenowela nie zostało przeze mnie napisane bez powodu. Podczas naszego krótkiego pobytu na wyspie (gra trwa około pięciu godzin) będziemy świadkami wielu dramatycznych wydarzeń z życia mieszkańców. Sielankowa atmosfera skrywa bolesną przeszłość tej społeczności. Odcięci od świata zmutowani mieszkańcy tak jak i zwykli ludzie borykają się z problemami życia codziennego. Nieudane związki, samotność, poczucie winy. Gra świetnie przedstawia problemy natury ludzkiej i stara się nam pokazać, że mimo innego wyglądu nasze wnętrze jest takie samo.

Mutazione_20190920190447

Mutazione to przygodowa gra 2D, w której większość czasu spędzamy eksplorując wyspę i rozmawiając z mieszkańcami. Podczas naszej wędrówki możemy znaleźć ziarna, które przydadzą się do odbudowy flory tej postapokaliptycznej wyspy. Warto dodać, że sadzenie roślin wpływa też terapeutycznie na mieszkańców.

Mechanika rozwoju i pielęgnacji roślin jest tutaj wyjątkowo prosta do zrozumienia. Sam proces nie trwa długo, gdyż do dyspozycji dano nam specjalne bębny przyspieszające rośnięcie roślin, dzięki czemu element ten w żaden sposób nie frustruje gracza. Początkowo sceptycznie podchodziłem do tego aspektu gry, myśląc, że będzie on nudny, lecz ostatecznie sprawił on, że bawiłem się świetnie. Nie mając żadnego doświadczenia związanego z sadzeniem i pielęgnacją roślin, nigdy nie miałem pojęcia, jak relaksujące może być to doznanie, nawet w wirtualnym wydaniu.

Następnym ciekawym elementem rozgrywki, który mi się bardzo spodobał w Mutazione, jest prowadzenie dialogów. Gra co chwilę daje nam opcję wyboru innej ścieżki dialogowej, dzięki czemu możemy wyciągnąć z postaci interesujące nas fakty i plotki. Często też wybierając specyficzne opcje, dowiemy się o życiu naszej bohaterki i tym w jaki sposób postrzega ona świat. Często zadawałem moim rozmówcom pytania, których nie odważyłbym się zadać w realnym życiu. Wszystko po to, by sprawdzić reakcję mego rozmówcy. Postacie, jakie spotykamy na naszej drodze, są ciekawe, przez co prowadzenie dialogów nie nudziło mnie ani przez moment. Wielokrotnie łapałem się na tym, że wracałem do nich, by dowiedzieć się, co robią w danym momencie.

Mutazione cechuje wolne tempo rozgrywki, które nie spodoba się graczom gustującym w szybkich grach akcji. Bez wątpienia nie jest to produkcja dla każdego. Jeśli jednak miałbym ją do czegoś porównać, to wymieniłbym tu Broken Age i Hohokum. Obie gry mają podobny klimat i styl graficzny, choć niewątpliwie inną rozgrywkę. Jeśli lubicie, którąś z nich i niestraszne wam gry niezależne to Mutazione powinno wam się spodobać.

Oprawa graficzna tytułu nie zrobiła na mnie wrażenia. Muszę jednak przyznać, że prezentuje się ona przyzwoicie i jestem pewien, że wielu osobom się spodoba. Zdecydowanie bardziej pozytywne wrażenie zrobiła na mnie oprawa muzyczna. Styl ambient świetnie zgrał się ze specyficznym klimatem gry, jeszcze bardziej nakreślając unikatową atmosferę. Jedyną rzeczą, która może zawieść graczy to brak dubbingu. W zamian otrzymujemy sporadycznie pojawiające się dźwięki wydawane przez niektóre postacie. Brak dubbingu nie przeszkadza, chociaż uważam, że dodanie głosów poprawiłoby ogólny odbiór produkcji.

Mutazione_20190925020054

Mutazione to świetna, pełna specyficznego klimatu produkcja, którą powinien zainteresować się każdy fan gier niezależnych. Jeśli jednak od gier oczekujecie szybkiej akcji i dużej różnorodności rozgrywki to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zanudzicie się przy niej na śmierć.

 

Autor

Niegdyś współpracownik PSSite, aktualnie współwłaściciel Glitcha. Od najmłodszych lat zafascynowany grami, kolekcjonuję wszystko co z nimi związane (od steelbooków po platynowe trofea). Fan japońskich rpgów, platformerów, slasherów, horrorów i powieści wizualnych. Prawdopodobnie uzależniony od serii Yakuza.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Mój dziennik growy

Ogłaszam oficjalnie maj miesiącem 100% ratio gier ukończonych i splatynowanych.

Recenzje

Odświeżony po latach klasyk od Squaresoftu znów cieszy oczy fanów japońskich RPG. Wyprawa w przeszłość jednak nie musi boleć.

Gry

Noszenie paczek jednak nie daje takiej frajdy, jak nam obiecywano.

Gry

Kody na darmową zawartość do Genshin Impact pojawiają się co jakiś czas. Te działające znajdziecie w tym wpisie.

Copyright © 2021 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.