Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Gry

Judgement — poradnik do gry. Jak grać w Mahjonga i Shogi?

Judgment skrywa w sobie mnóstwo dodatkowej zawartości, z którą będziecie mieli do czynienia, jeśli planujecie platynować grę. Niektóre minigry, jak Mahjong i Shogi mogą sprawić wam trudności. Ten poradnik objaśni wam zasady gry.

Judgment, podobnie jak poprzednie gry Toshihiro Nagoshiego z serii Yakuza, wypchane jest pobocznymi aktywnościami, które tylko czekają aż poświęcicie im godziny waszego czasu. Jeśli macie w planach maksowanie gry i wbicie platyny, to z większością tych aktywności będziecie mieli do czynienia. Dlatego przygotowałem dla was ten poradnik, w którym objaśniam m.in. zasady gry w Shogi, Mahjonga oraz zdradzając walkę z sekretnym bossem.

Spis treści:

 1. Przewijanie dialogów
 2. Anulowanie ataków specjalnych i wyzwanie Feel The Heat
 3. Najlepsze miejsce do zarabiania pieniędzy w Judgment
 4. Wyścigi dronów
 5. Shogi
 6. Mahjong
 7. Puyo Puyo
 8. Fighting Vipers
 9. Virtua Fighter 5 Final Showdown
 10. Najszybsze zdobywanie punktów doświadczenia
 11. Koga na poziomie Legend i pokonanie sekretny boss (zawiera lekkie spoilery)
 12. Zdobycie darmowej wejściówki na Paradise VR

1. Przewijanie dialogów

Dialogi przewijamy przy użyciu R1 + X lub R1 + O (czego gra nam nigdy nie mówi). Jest to bardzo przydatny trik, zwłaszcza podczas drugiego przejścia gry, gdy znamy już wszystkie dialogi.

obrazek przed przewijaniem dialogow


2. Anulowanie ataków specjalnych i wyzwanie Feel The Heat

Aby uniknąć aktywacji jakichkolwiek niechcianych ataków specjalnych odpalanych pod trójkątem, wystarczy na padzie przytrzymać L2. Gra nigdy nam tego nie wyjawia, ale jest to jeden z najlepszych trików, który pozwala na całkowite wyłączenie komendy ataku specjalnego. Dzięki temu możemy wykonywać silne ataki trójkątem (podczas EX BOOST) bez obawy, że załączy się niechciany atak specjalny.

wyzwanie feel the heat

Jest to niezwykle użyteczne podczas wykonywania wyzwania Feel The Heat, gdyż możemy używać najmocniejszych ataków EX BOOST trójkątem bez automatycznej aktywacji ataku specjalnego EX ACTION, który anuluje postępy wyzwania Feel The Heat. Można też dzięki temu kopać leżących przeciwników, bez aktywowania ataku specjalnego, który możemy zaoszczędzić na mocniejszych zbirów z atakującej nas grupy.


3. Najlepsze miejsce do zarabiania pieniędzy w Judgment

Miejsce: Paradise VR, tryb – Standard Rule: Long Course

Do zdobycia jest około 6-7 mln jenów na rundę.

Potrzebne umiejętności: Precision Press, który powoduje zmniejszenie prędkości obracającej się kostki. Dodatkowo przydatna (choć nie konieczna) jest umiejętność High Roller (jak i jej ulepszenia), która dodaje nam dodatkowy rzut kostką, dzięki czemu możemy odrobinę wydłużyć czas naszego pobytu na planszy.

Naszym celem jest znalezienie King Koro Nyan 2-3 razy i zebranie jak największej ilości skarbów. Wyrzucenie kostką sekwencji 5-6-2 aktywuje automatycznie (tylko jeden raz na grę) tryb King Koro Nyan. Jeden Koro Nyan od początku gry chodzi po planszy, drugiego możemy znaleźć w wyzwaniach walki znajdujących się na mapie gry. Następnie wchodzimy na pole z Kuro Nyan, któremu dajemy się okraść ze wszystkich skarbów. Po utracie przedmiotów musimy jeszcze raz odnalezć Kuro Nyan na mapie. Po skutecznym złapaniu go, odda nam podwojoną ilość skarbów, które wcześniej ukradł!

zarabianie kasy dice vr

Nie polecam grać w trybie Challenge: Long Course, gdyż możemy stracić w nim wszystkie skarby, jeśli nie dotrzemy do mety zanim skończą się nam rzuty kostką. W trybie Standard Rule: Long Course możemy chodzić po planszy ile chcemy, ba możemy nawet przegrać grę a i tak zatrzymujemy wszystkie zdobyte przedmioty.

Wyzwania takie jak zamki do otwarcia, czy ilość pokonanych przeciwników polecam zostawić na koniec, gdy będziecie zdobywać kasę w Paradise VR. Jest tam naprawdę sporo sejfów do otwarcia i oprychów do obicia.


4. Wyścigi dronów

Potrzebne umiejętności:

 • Turbo Takeoff, czyli szybki start, który aktywujemy wychylając i przytrzymując lewy drążek analoga w momencie, gdy odliczanie przechodzi z 2 na 1 podczas startu wyścigu (nie wcześniej i nie pózniej, dokładnie w momencie przejścia z 2 na 1, bo działa to dość dziwnie).
 • Defense System Activate – Pozwala na jednorazowe „przeżycie” drona jeśli jego energia spadnie do 0.

 

Największym problemem w wyścigach dronów są wyzwania czasowe. Najtrudniejsze z nich czyli Time Attack Vol. 5 zmusza nas do wykręcenia dość imponującego czasu 2:05. Jeśli nie chcecie się męczyć to w filmiku poniżej możecie zobaczyć skrót przez Little Asia, który zdecydowanie ułatwi wam zaliczenie tej czasówki.

Wszystkie moje ustawienia dronów:

Dron nastawiony na maksymalną szybkość

Dron na szybkosc

Dron nastawiony na szybkość i wytrzymałość (ten, którym zaliczyłem Trial Vol.5)

Dron na wytrzymalosc

Z dronem z wytrzymałością S możecie wielokrotnie uderzać o ściany zanim ulegnie on zniszczeniu.


5. Shogi

Do zaliczenia Shogi możecie użyć umiejętności The Basics of Shogi, którą można zakupić u sprzedawcy z kanałów. W trakcie meczu po wciśnięciu trójkąta będziecie dostawać podpowiedzi, w jakim kierunku macie wykonać kolejny ruch. Jest to skuteczna choć bardzo wolno działająca umiejętność (nasza pomocnicza sztuczna inteligencja „myśli’’ często przez 15 sekund zanim da nam podpowiedź). Jeśli nie chcecie czekać, to możecie ściągnąć jakąkolwiek aplikację Shogi, w której można grać przeciwko sztucznej inteligencji. Przenosimy wtedy ruchy przeciwnika z gry do aplikacji, a ruchy wykonywane przez sztuczną inteligencję w aplikacji przenosimy do gry. W ten sposób aplikacja zawsze szybko i sprawnie wygra nam z przeciwnikiem z gry.

shogi

Do zaliczenia wyzwania potrzebne jest 10 zwycięstw.


6. Mahjong

 • Lullaby Mahjong: Wygrać 10 rund (stoły EASY/MEDIUM)
 • Modern Mahjong: Wygrać 10 rund (stoły MEDIUM/HARD)
 • Tachibana Mahjong: Wygrać 30 rund (stoły MEDIUM/HARD)

Postaram się w jak najprostszy sposób wytłumaczyć wam, jak grać w mahjonga. Będą to podstawowe zasady gry potrzebne do zaliczenia wyzwań w Judgment.

Mahjong polega na jak najszybszym ułożeniu przez nas specjalnych sekwencji kości.

Grę rozpoczynamy z losowo wybranymi kośćmi i co kolejkę możemy dobrać nową kość, a odrzucić niepotrzebną. Wszystko to do momentu, gdy któryś z graczy ułoży kompletną sekwencję i zgłosi to hasłem TSUMO (zakończenie wylosowaną kością dla Ciebie) lub RON (zakończenie ukradzioną przeciwnikowi kością). Nawet, gdy nie jesteście pewni, czy ułożona przez was sekwencja to ta wygrywająca, to zachęcam do naciskania kwadratu na padzie i sprawdzania czy nie możecie zgłosić Riichi. Jest to sięgnięcie po ostatnią kość potrzebną wam do ułożenia sekwencji.

mahjong.jpg

Po zadeklarowaniu Riichi, gra automatycznie dobiera wam kolejne kości do momentu, aż nie natraficie na tą odpowiednią. I tutaj pojawia się ryzyko, gdyż automatycznie odrzucając kości możemy przez przypadek pomóc naszemu przeciwnikowi w ułożeniu jego sekwencji. Może on ukraść ostatnią wyrzuconą przez nas kość jeśli jest to ta ostatnia brakująca do sfinalizowania jego sekwencji. Ale tym samym my możemy ukraść brakującą nam kość wyrzuconą przez przeciwnika. Deklarowanie Riichi niesie ze sobą pewne ryzyko i nie oczekujcie, że zawsze wygracie grę w ten sposób. Wszystko obraca się wokół systemu RNG i gra często losowo da lub nie da wam wygrać. Podczas gry często będziecie pytani, czy chcecie ustawiać sekwencje PON, KAN lub CHI. Są to sekwencje kilku kości naraz ale ułożenie ich powoduje utratę bonusowych punktów końcowych jeśli wygracie to rozdanie. Tak więc głównie polecałbym układanie w pełni ukrytej sekwencji bo daje ona najwięcej punktów.

Przykładowy wygląd kości:

https://i1.wp.com/media.discordapp.net/attachments/386511604029718529/614518295432921108/20190823_185548.JPG?w=880&ssl=1

https://i2.wp.com/cdn.discordapp.com/attachments/386511604029718529/614518295432921110/20190823_185524.JPG?w=880&ssl=1

Źródło obrazków: https://pl.qwerty.wiki/wiki/Mahjong#Simples_tiles

Najprostsze sekwencje do ułożenia to:

 • 123, 456, 789 i do tego pary/sekwencje,
 • Ułożenie siedmiu par to także dobrze punktowana sekwencja

Przykładowa sekwencja Three Color Straight:

Przykładowa sekwencja 9-Han Baiman:

Większa ilość sekwencji jest do znalezienia w bardzo obszernym samouczku w grze.

W Mahjongu jest jeden „cheat item’’ – Nine Gates Tile dostępny za 10 tysięcy punktów doświadczenia u sprzedawcy z kanałów. Pozwala on automatycznie wygrać jedną grę. Przedmiot ten jest bardzo drogi i polecam używać go tylko w ostateczności, gdy będziecie mieli problemy ze stołami Hard.

Nowością w Judgment jest Mahjong Wareme. Jest to tryb gry nastawiony na „wysokie ryzyko i wysoką wygraną”. Jeden z graczy na początku rozdania może zostać „Wareme’’ przez co jego wygrana zostanie pomnożona razy dwa. Jeśli jednak przeciwnik mający Wareme użyje ukradzionej wam kości do zakończenia sekwencji, będziecie musieli mu zapłacić podwójnie. Sztuczna inteligencja lubi oszukiwać i bądzcie gotowi na to, że przeciwnik posiadający na sobie Wareme będzie często szaleć nabijając ogromne ilości punktów.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo!


7. Puyo Puyo

Aby całkowicie zaliczyć tą minigrę musicie pokonać wszystkich przeciwników, z czego ostatni pojawia się dopiero w momencie osiągnięcia około 30 wygranych pod rząd! Brzmi drastycznie? Nic bardziej mylnego. Przy użyciu metody „prawej strony’’ możecie w prosty sposób uporać się z tym wyzwaniem. Przykładowe użycie metody możecie zobaczyć na filmiku poniżej:


8. Fighting Vipers

Dość leciwa i nie do końca grywalna bijatyka Segi. Aby zaliczyć to wyzwanie musicie pokonać siedmiu przeciwników. Przy użyciu postaci Bahn i wielokrotnym naciskaniu trójkąta możecie pokonać większość zawodników bez większego problemu.

Jedyny problem może sprawić wam Honey, która bardzo dobrze blokuje i kontruje ciosy. Moją taktyką było wstępne zwabienie jej ciosami na dół po czym odpalałem żelazną pięść Bahna. Przykładowa taktyka w filmiku poniżej:


9. Virtua Fighter 5 FS

Wyzwania w tej grze są dość proste, jedyne co może wam sprawić problem to pokonanie Dural w planszy specjalnej, ponieważ metaliczna szlaja potrafi aż za dobrze blokować i kontrować ciosy. Widziałem sporo taktyk mówiących o tym aby cofać się i kontrować ją kopnięciem Vanessy. Metoda ta nie działa jednak za każdym razem. To co u mnie zadziałało, to zrobienie szybkiego side stepa (dół, dół) w momencie, gdy Dural zaczyna szaleć i kontynuowanie „kopnięciami zagłady’’. Przy użyciu Vanessy możecie dojść do Dural w dwie minuty, używając samego kopnięcia kółkiem (tak, sztuczna inteligencja jest wyjątkowo bystra).

Przykładowa taktyka na filmiku poniżej:


10. Najszybsze zdobywanie punktów doświadczenia

Potrzebny będzie nam napój Hug Bomb Omega, którego produkcję trzeba najpierw wesprzeć na quickstarterze, a następnie można go kupić w każdym sklepie Poppo za 140 tysięcy jenów. W połączeniu z ekstraktem Growth daje nam około 850 punktów doświadczenia. Nabijanie kasy w Paradise VR i kupowanie napojów w Poppo to zdecydowanie najszybsza opcja, aby zdobyć wszystkie umiejętności w grze.

szybkie ptk doswiadczenia


11. Koga na poziomie Legend i pokonanie sekretnego bossa bez utraty telefonu (lekkie spoilery).

Walka z Kogą przy końcu wątku fabularnego przed agencją detektywistyczną Yagamiego

Koga

Przeciwnicy z bronią palną powinni być zawsze waszym priorytetem na najwyższym poziomie trudności. Koga w drugiej fazie walki wyciąga dwa pistolety i strzela z nich jak opętany. Jedna celna seria na poziomie Legend powoduje śmierć naszej postaci. Aby tego uniknąć, w pierwszej fazie walki ignorujemy jego pomagierów i koncentrujemy się tylko na nim. Normalnymi atakami zbijamy mu pasek energii do momentu jego przejścia do drugiej fazy. Gdy wyciągnie pistolety odpalamy tryb EX Boost i klepiemy kombinację ciosów trójkątem zakończoną EX ACTION. Po tym wszystkim Koga pada bez trafienia. Jest to prosta metoda, blokująca jego upierdliwe pajacowanie z pistoletami. Sporo ludzi ma z nim problem, a wystarczy tylko zachować pełny EX BOOST na drugą fazę walki.

Sekretny boss – Shin Amon (aka Mr. Framerate)

Amon

W pierwszej fazie walki z Amonem polecam czekać na jego ruch i karać go szybkimi kontrami. Od czasu do czasu będzie próbował was złapać i zabrać wam telefon. Jeśli mu się to uda, to do końca tej najtrudniejszej walki w grze będziecie bez jakichkolwiek przedmiotów leczniczych. Można tego w łatwy sposób uniknąć, gdyż Amon mocno sygnalizuje ruch, podczas którego chce nas złapać. Najważniejsze to nie być zachłannym – unik, kilka szybkich ciosów i znowu unik.

W końcowej fazie walki musimy kontrować Amona różnymi stylami, będąc pod ciągłym ostrzałem laserów. Jeśli nie dajecie sobie rady w tej fazie walki, to polecam użycie ekstraktu „Die Hard”, który pozwala na pełną regenerację paska energii po otrzymaniu śmiertelnego ciosu. Pozwala on na powrót do akcji nawet jeśli popełnicie jakiś błąd i spadające klatki animacji sprawią, że lasery dopadną was zanim zdążycie się podnieść (co przydarzyło mi się kilka razy). Bardzo przydatna umiejętność, którą warto aktywować podczas tego pojedynku. Powodzenia!


12. Zdobycie darmowej wejściówki na Paradise VR

Aby za darmo grać w mini-grę Paradise VR musicie zebrać wszystkie sześć przepustek VR.

 • Przepustka numer 1 – Do zdobycia po wygraniu wszystkich wyzwań w Batting Cages. Aby zdecydowanie ułatwić sobie to wyzwanie proponuję kupić rękawice Batting Gloves i kij Golden bat, które są dostępne po wygraniu paru wyzwań u jegomościa siedzącego w korytarzyku po prawej stronie od głównego wejścia do Batting Cages. Po wygraniu ostatniego wyzwania, które daje nam sam właściciel Batting Cages – Yoshida, otrzymacie pierwszą przepustkę.
 • Przpustki numer 2, 3, 4 – Wszystkie te przepustki możecie zdobyć za żetony z trzech różnych kasyn w mieście (L’Amant, i oba piętra kasyna w dzielnicy hotelowej).
 • Przepustka numer 5 – Do kupienia u sklepikarza w kanałach. Cena to 4.500 punktów doświadczenia.
 • Przepustka numer 6 – Jest nagrodą za wygranie ostatniej ligi wyścigów dronów.

FREE VR PASS

Po zdobyciu wszystkich sześciu przepustek musicie udać się do Paradise VR, gdzie przy kasie otrzymacie VIP-owską kartę wstępu, dzięki temu nie musicie już kupować pojedynczych VR passów. Proponuję jak najszybciej zdobyć darmową przepustkę, zaoszczędzicie sporą ilość pieniędzy jakie wydalibyście na pojedyncze przepustki (najlepszy do zdobywania pieniędzy kurs kosztuje bez darmowej przepustki aż 10 VR Passów).


To wszystko w moim poradniku do Judgment. Mam nadzieję, że pomoże wam w zdobyciu upragnionego platynowego pucharka. Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy z Judgment to piszcie śmiało w komentarzach. Postaram się pomóc.

na koniec tekstu.jpg

Autor

Niegdyś współpracownik PSSite, aktualnie współwłaściciel Glitcha. Od najmłodszych lat zafascynowany grami, kolekcjonuję wszystko co z nimi związane (od steelbooków po platynowe trofea). Fan japońskich rpgów, platformerów, slasherów, horrorów i powieści wizualnych. Prawdopodobnie uzależniony od serii Yakuza.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Recenzje

Natsuki Chronicles to już kolejny udany shoot 'em up studia Qute, które wraca do uniwersum swej poprzedniej gry, by opowiedzieć dramatyczną historię równoległą.

Recenzje

Kiedy Medievil spotyka Jaka & Daxtera. Pumpkin Jack w ciekawy sposób miksuje obie serie platformówek 3D.

Recenzje

Słowiański klimat w growym wydaniu, polany artystycznym sosem. Efekt końcowy pozytywnie zaskakuje.

Recenzje

Twórcy Furi postanowili stworzyć nową grę, która znacząco różni się od poprzedniczki. Haven stawia na prezentowanie miłości dwóch osób w nieprzyjaznym dla nich świecie.

Copyright © 2020 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.