Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Gry

Japońska Przystań #37 – tygodnik o grach z KKW

Dawniej gry jRPG czy inne w klimatach anime kojarzyliśmy przeważnie z ich ojczyzną, czyli Japonią poza garścią wyjątków pojawiających się czasem tu i ówdzie, także w Polsce. Ostatnio jednak na powierzchnię coraz częściej wychodzą tytuły w zbliżonym stylu, ale produkcji chińskiej (związanej z Tajwanem czy Hongkongiem), południowokoreańskiej a nawet tajskiej oraz indonezyjskiej. Czy jesteśmy świadkami tego, że nasz ulubiony gatunek przestaje być hermetycznie przypisany tylko do jednego kraju? Pożyjemy, zobaczymy.

W mijającym tygodniu (10 – 16 maja) pojawiło się znów nieco zapowiedzi gier spoza Japonii, chociażby znów chińskie Reverse Collapse: Code Name Bakery czy Light Tracer II: The Two Worlds, albo długa prezentacja amerykańskiego Ghost of Tsushima (ale wydawanego przez Sony) Z pewnością interesujące też będą zapowiedzi nowego Harvest Moon oraz Paper Mario. Życzymy przyjemnej lektury.


01. Ronye i Tiese na dedykowanym im zwiastunie z Sword Art Online: Alicization Lycoris

Sword Art Online: Alicization Lycoris może być jednym z hitów sprzedażowych w nadchodzącym roku, więc Bandai Namco kuje żelazo póki gorące. Tym razem pojawił się kolejny zwiastun dotyczący Ronye Arabel oraz Tiese Shtolienen i ich pobocznych historii, kontynuujący cykl filmików o poszczególnych bohaterach gry.

YouTube video

Tytuł będzie jRPG-iem akcji opartym o cykl powieści Rekiego Kawahary oraz anime Sword Art Online: Alicyzacja i ma pojawić się na PlayStation 4, Xbox One i PC. Niestety światowa premiera z powodu koronawirusa została przesunięta na 09-10 lipca.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/sword-art-online-alicization-lycoris-ronye-arabel-and-tiese-shtolienen-sub-episode-gameplay


02. Zawodnicy z Francji wkraczają na boisko w Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Chyba każdy pamięta jeszcze kapitana Jastrzębia z piłkarskiego anime, na świecie znane jako Captain Tsubasa wyświetlane na Polonii 1 czy naszej rodzimej TV. Bandai Namco zapowiedziało jakiś czas temu nową grę z nim w roli głównej, czyli Captain Tsubasa: Rise of New Champions. Pojawiły się właśnie nowe obrazki z trzema młodymi piłkarzami z Francji – Jean-Laurent Pierre, El Cid Pierre oraz Louis Napoleon.

Tytuł określany jest jako anime arcadówkowa piłka nożna, więc rozgrywki pewnie nie ma co porównywać z serią FIFA czy PES-em, ale zagorzali wielbiciele serialu bądź mangi będą zadowoleni, zwłaszcza że obecne będą widowiskowe potężne strzały na bramkę. Platformy docelowe to PlayStation 4, Nintendo Switch i PC, gra pojawi się jeszcze w tym roku, ale dokładnego terminu brak.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/captain-tsubasa-rise-of-new-champions-french-junior-youth-screenshots


03. Bąbelki z Bubble Bobble 4 Friends narozrabiają także na PlayStation 4

Bubble Bobble arcadowy hit lat 80-tych od Taito wróciło do życia jako Bubble Bobble 4 Friends, wydane pod koniec zeszłego roku na Nintendo Switch. Jeszcze tej zimy pojawić ma się wersja dla PlayStation 4 i to także dla zachodu. Z tego powodu dostaliśmy zwiastun pokazujący figle naszych bąbelków.

YouTube video

Nowością na tle serii jest tryb multiplayer dla 4 osób. Naszym wydawcą jest niemieckie ININ Games. Gra pojawi się też w wersji pudełkowej, a stosunku do edycji ze Switcha zostanie rozbudowana o nowe plansze i tryby zabawy.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/bubble-bobble-4-friends-coming-to-ps4-this-winter


04. Jak prawidłowo używać temometru. Filmiki instruktażowe z Wan Nyan Doubutsu Byouin

Konsolka Nintendo Switch pozwala nam robić wiele niedostępnych wcześniej rzeczy, dlaczego by więc nie zostać weterynarzem. Nippon Columbia w Japonii wyda grę pozwalającą zadbać o wirtualne chore pieski i kotki – Wan Nyan Doubutsu Byouin: Pet o Tasukeru Daiji na Oshigoto, czyli (w wolnym tłumaczeniu) Woof Meow Animal Hospital: An Important Job to Help Pets. Premierę zaplanowano na 2 lipca, a poniżej dwa świeże materiały wideo, z którym dowiemy się, że termometru często nie używamy tak jak trzeba, a dokładniej nie z tej strony, co powinniśmy.

YouTube video

Pomimo luźnego klimatu w formie minigierek gra zaoferuje pełne spektrum praktyk obowiązujących w tym zawodzie łącznie z podstawowymi narzędziami medycznym jak stetoskop, termometr czy rentgen. Zarobione pieniądze będziemy wydawać na rozwój kliniki, ale też własne potrzeby.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/wan-nyan-doubutsu-byouin-pet-o-tasukeru-daiji-na-oshigoto-trailer-commercial


05. Już na jesieni wrócimy do świata The Legend of Heroes. Angielski zwiastun Trails of Cold Steel IV

Jak zwykle z opóźnieniem ale i zachód wreszcie otrzyma kontynuację jrpg-owej serii The Legend of Heroes, czyli The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel IV. Gra na PlayStation 4 trafi na nasze rynki jeszcze tej jesieni, natomiast chętni na wersję PC i Switch poczekają do 2021 roku. Poniżej zwiastun wprowadzający do fabuły.

YouTube video

Imperium Erebońskie po wydarzeniach z części trzeciej prowadzi wojnę na pełną skalę. Nasi bohaterowie wypowiadają posłuszeństwo swojemu krajowi nie chcąc jego totalnej dominacji. Instruktor Rean gdzieś zaginął, a członkowie starej i nowej „Class VII”, dawnej crossbellskiej SSS oraz bracerów z królestwa Liberl muszą połączyć siły, by uchronić kontynent Zemurii od całkowitego zniszczenia.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/the-legend-of-heroes-trails-of-cold-steel-iv-story-trailer


06. J-popowy wstęp do VVVtunia

Zapowiedziany jeszcze w zeszłym roku, któryś z kolei spin-off serii Hyperdimension Neptunia, doczekał się kolejnego krótkiego zwiastuna. Tym razem jest to czołówka do VVVtunia zatytułowana ∞ (unlimited) obowiązkowo utrzymana w j-popowych klimatach.

YouTube video

W grze Compile Heart zabierze nas do uniwersum Virtualandi na planetę EMO, najchaną przez obcych zwanych Anti. Bogini tego świata przyzwała więc na pomoc nasze bohaterki z Gamindustri: Neptune, Noire, Blanc oraz Vert, a także dwie nowe idolki: Mii i Yuu tworzące grupę Mewtral. Czy naszym boginkom wraz z Mewtral uda się uratować EMO?

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/vvvtunia-opening-movie


07. Pokemony na wymarciu. Nexomon: Extinction zapowiedziane

PQube wraz z VEWO Interactive chcą latem wydać własnego klona pokemonów nazwanego Nexomon: Extinction. Gra ma być utrzymana w proste izometrycznej grafice 2D i pojawi się na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch i PC. Poniżej zwiastun.

YouTube video

Tytuł ma powrócić do tradycyjnego schematu gier o łapaniu stworków i zaoferuje ponad 300 zwierzaków do złapania w świecie gdzie są one na krawędzi wymarcia.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/nexomon-extinction-coming-to-ps4-xbox-one-switch-and-pc-this-summer


08. Nowy Harvest Moon dla Nintendo Switch

Natsume oraz Rising Star Games ogłosiło prace nad nową odsłoną serii rolniczych jRPG Harvest Moon na Nintendo Switch. Tytuł jako Harvest Moon: One World ma pojawić się na całym świecie jeszcze tej jesieni.

Według słów twórców chociaż styl zabawy zostanie zachowany to jednak gra przejdzie gruntowną renowację pod względem grafiki i mechaniki rozgrywki, by z przytupem wejść w lata dwudzieste XXI wieku.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/harvest-moon-one-world-announced-for-switch


09. Adam Howden i Jenna Coleman wciąż jako Shulk i Melia. Nowe nagranie z Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Pewnie wszyscy z niecierpliwością oczekują zapowiedzianego remastera pierwszego Xenoblade na Nintendo Switch. Jak wiadomo premiera Xenoblade Chronicles: Definitive Edition odbędzie się 29 maja, więc by umilić nam czekanie Nintendo opublikowało 15 minutowe nagranie z rozgrywki, gdzie poznamy aktorów podkładających głosy a zwłaszcza tych od Shulka i Melii obecnych w oryginalnej wersji gry z Wii, czyli Adam Howden i Jenna Coleman. Przedstawiono także szczegóły dodatkowego rozdziału – Future Connected.

YouTube video

Co ciekawe stroje zdobyte podczas nowego rozdziału będzie można później przenieść do głównej gry. Xenoblade Chronicles: Definitive Edition to znany tytuł jRPG pierwotnie wydany na Wii, a później Nintendo 3DS. Remaster zaoferuje olbrzymie obszary do zwiedzenia, multum zadań do wykonania, a przy tym znacznie poprawione modele postaci. Co ciekawe dodatek ma zaoferować całkiem odmienny styl walki.

Źródło: https://www.siliconera.com/xenoblade-chronicles-future-connected-shulk-and-melia-voice-actors-return/


10. Tajemnicze Root Film z drugim zwiastunem

Kadokawa Games jakoś nie kwapi się do chwalenia swoją nową przygodówką visual-novel o tworzeniu filmu, czyli Root Film. Łaskawie dopiero teraz rzuciło nam drugi oficjalny zwiastun pokazujący m.in bohaterki, które będziemy chcieli zwerbować do naszego filmu.

YouTube video

Scenariusz opowiada o młodym filmowcu Rintarou Yagumo pracującym nad dramatycznym serialem rozgrywającym się w prefekturze Shimane. Niestety od wypuszczenia pilotażowego odcinka minęło 10 lat, bez zdawałoby się szansy na wznowienie porzuconych prac. Jednak z nagła serial ma by przywrócony do życia, co wywołuje rywalizację pomiędzy trzema filmowcami, z których każdy forsuje własną aktorkę. Gra w Japonii trafi do sprzedaży 30 lipca na PlayStation 4 i Nintendo Switch. Wersję dla zachodu również zapowiedziano, ale na razie konkretów brak oprócz tego, że wydawcą zostało PQube.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/root-film-second-trailer


11. Tradycja spotyka anime w jednym jRPG – Zengeon

Gra roguelike-akcji Zengeon od jakiegoś czasu jest już dostępna na PC, ale PQube zamierza w tym roku przenieść ją na konsole. Ogólne rozeznanie o grze przedstawia poniższy zwiastun.

YouTube video

Gra oferuje sześciu szkolnych bohaterów do wyboru, którzy walczą z przeciwnikami w świecie będącym swoistym połączeniem chińskiej mitologi, anime oraz kiczowatej j-popowej rzeczywistości. Tytuł zawita na PlayStation 4, Nintendo Switch i Xbox One.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/anime-fused-action-rpg-zengeon-coming-to-ps4-xbox-one-and-switch-in-2020


12. Kolejny Paper Mario tym razem na Switcha

Nintendo Switch rzecz jasna nie mogło się obyć bez własnego papierowego Mariana. Tym razem będzie to Paper Mario: The Origami King i ma pojawić się na świecie 17 lipca. Poniżej zwiastun z rozgrywki.

YouTube video

Tym razem Marianowi w ratowaniu księżniczki pomagać będzie nowa partnerka imieniem Olivia. Przygoda zabierze nas do Origami Kingdom, a naszej drodze staną Folded Soldiers, którzy zbuntowani przeciwko Bowserowi, czynią z niego naszego sojusznika.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/paper-mario-the-origami-king-announced-for-switch


13. Szkolne życie na reklamie nowej gry z serii Yo-Kai

Yo-kai Watch Jam: Yo-kai Academy Y – Waiwai Gakuen Seikatsu, taki przydługi tytuł ma nowa odsłona serii zmierzającą na PlayStation 4 i Nintendo Switch. W grze wcielamy się Yo-Kai Hero i prowadzimy szkolne życie, a pomiędzy zajęciami toczymy zajadłe walki, co przedstawia poniższa reklama.

YouTube video

Japońską premierę zaplanowano na lato. Gra zaoferuje 8 postaci do wyboru.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/yo-kai-watch-jam-yo-kai-academy-y-waiwai-gakuen-seikatsu-japanese-tv-commercial-official-website-relaunched


14. Przygodowo – łamigłówkowy Light Tracer doczeka się kontynuacji

Pierwsze Light Tracer studia Void Dimension i chińskiego wydawcy Chuyan pojawiło się na PlayStation 4 w 2017 roku, a później także na PC i Switchu na fali popularności gogli VR. Tytuł był logiczną przygodówką, ale ostatecznie przeszedł bez echa. Jednak twórcy się nie zrażają i postanowili wydać kontynuację, tym razem w przygodowo- zręcznościowej, jRPG-owej konwencji, czyli Light Tracer II: The Two Worlds. Poniżej całkiem klimatyczny zwiastun.

YouTube video

Light Tracer II: The Two Worlds opowie nam historię księżniczki, która chcąc uratować swoje królestwo zmuszona jest eksplorować ruiny na czterech wyspach. Będziemy mogli jej w tym pomagać kierując tzw. świetlistymi dłońmi. Walki mają być oparte na sekwencjach QTE, a sama oprawa graficzna wciąż utrzymana jest w pseudo-anime stylu. Gra jak na razie ma pojawić się w lipcu na PC, a później także na konsolach.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/light-tracer-ii-the-two-worlds-launches-in-july-for-pc


15. Nowa gra w uniwersum Girls' Frontline z pierwszym zwiastunem

MICAteam wreszcie postanowiło uchylić rąbka tajemnicy na temat Reverse Collapse: Code Name Bakery,taktycznego turowego RPG-a osadzonego w świecie gry mobilnej Girls' Frontline. Trzeba przyznać, że ręcznie rysowana grafika wciąż potrafi przyciągnąć wzrok o czym poniższy materiał wideo.

YouTube video

Zasadniczo gra oparta jest na podobnym tytule wydanym jeszcze w 2013 roku, ale została przebudowana i wzbogacona o dubbing, nowe misje oraz nowe mechaniki rozgrywki. Akcja rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach opowiadanych w Girls' Frontline. W świecie gdzie panuje wieczna wojna pomiędzy różnymi frakcjami wcielamy się w rolę młodego mężczyzny Mendo, którego z opresji ratuje dziewczyna imieniem Jefuty. Oboje należą do frakcji Antarctic Union i muszą przetrwać na terenie kontrolowanym przez wrogą im URNC. Tytuł przeznaczony jest na PC i smartfony i będzie wspierał język angielski. Data premiery nie została jeszcze ustalona.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/reverse-collapse-code-name-bakery-preview-trailer


16. Na wykopki tylko z Story of Seasons: Friends of Mineral Town

Story of Seasons: Friends of Mineral Town jest częścią rolniczego cyklu znanego jeszcze z Nintendo 3DS pełnego uprawy roli, hodowli zwierząt, prowadzenia sklepiku itd. Wspomniany tytuł na Nintendo Switch jest dostępny w Japonii, a wydawca Marvelous na 10 lipca zapowiedział europejską premierę. By zachęcić nas do wytrwałości w czekaniu pojawił się nowy materiał filmowy z rozgrywki.

YouTube video

W grze pojawią się takie elementy rozgrywki, jak tzw. „bicie serca” oraz „życie po ślubie”. Pierwsze pomaga pogłębić miłość pomiędzy nami a wybranym partnerem dając mu prezent, a drugie pozwala być świadkiem wydarzeń związanych z życiem małżeńskim w tym posiadania dzieci. Co ciekawe będzie możliwy ślub pomiędzy postaciami tej samej płci.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/story-of-seasons-friends-of-mineral-town-launches-july-14-in-north-america


17. Osiemnaście satysfakcjonujących minut z Ghost of Tsushima

Wprawdzie produkcja amerykańskiego studia Sucker Punch Productions, czyli tak mocno wyczekiwane Ghost of Tsushima nie pochodzi bezpośrednio z KKW, ale mocno nawiązuje do niego, więc i do nas się łapie. Wydawca Sony opublikował właśnie długie wideo, przyglądające się każdemu aspektowi rozgrywki m.in. eksploracji wyspy, walkom Jina jako samuraja oraz w formie ducha, trybowi fotograficznego, czy też japońskim głosom oraz opcji Samurai Cinema.

YouTube video

Gra na całym świecie trafi do sprzedaży 17 lipca na PlayStation 4.

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/05/ghost-of-tsushima-gameplay-exploration-combat-customization-photo-mode-japanese-voice-track-and-samurai-cinema


Z uwagi na gorący dzień, trochę wody dla ochłody

Autor

Jestem miłośnikiem gier jRPG i strategii, kolekcjonuje też figurki. Recenzuje gry od ponad dekady na różnych portalach i mogę się pochwalić bardzo bogatym warsztatem. Lubię czytać książki o tematyce historycznej oraz interesuje się geopolityką. Mój e-mail kontaktowy to aysnel.astarell@gmail.com

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

52 Gry w rok

Sierpień był wyjątkowo udanym miesiącem jeśli chodzi o czas, jaki mogłem poswięcić na zaliczanie zaległych gier z kupki wstydu. Skończyłem siedem gier, wbiłem trzy...

Gry

Dzisiaj mamy stulecie Bitwy Warszawskiej oraz nowy numer Przystani, nie żeby ranga obu tych wydarzeń była jednakowa, ale skoro media mówią, że dzięki temu...

Gry

Nowy miesiąc, nadchodzą upały i wraca koronowirus, i nagle znów wszyscy nabierają chęci do wszystkiego czego nigdy nie robili, ale będą nagle robić, bo...

Gry

Pełnia sezonu ogórkowego, niemal wszystko na co się polowało w temacie japońszczyzny miało już swoją premierę teraz więc czekamy do jesieni. Mimo wszystko przyszłość...

Copyright © 2020 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.