Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Wiadomości

Gran Turismo 5 nadal skrywa mnóstwo sekretów

Przetrzepywanie gier w celu odkrycia ich tajemnic to nic nowego. W trakcie produkcji zmieniają się priorytety, pomysły i kierunek dewelopingu. Czasami na pewne rzeczy brakuje po prostu czasu lub pieniędzy. Gdy nie ma czasu, by coś z gry wyciąć, to po prostu się to ukrywa.  Dzięki temu tzw. data minerzy (czyli osoby grzebiące w plikach gry) mogą odnajdywać prawdziwe skarby.  Czasami nawet przywracać je do gry, tak jak było, chociażby w przypadku Bloodborne’a, gdy sporo wyciętej zawartości z wersji Alpha zostało odkryte i dzięki manipulacjom gry udostępnione innym.

Tym razem na tapet wzięto Gran Turismo 5, czyli grę dosyć starą, bo z poprzedniej generacji. Mimo dziewięciu lat na karku produkcja Polyphony Digital nadal zaskakuje ukrytą zawartością. Społeczność skupiona wokół gry w serwisie GTPlanet odkryła w plikach gry trasy z poprzednich odsłon serii. Co ciekawsze — możemy na nich grać, jeśli poddamy tytuł odpowiedniej manipulacji w trakcie wczytywania danej trasy. Z racji tego, że serwery gry dawno zostały wyłączone, za takie zabawy nie grozi wam ban (jeśli ktoś się go obawia).

Co zostało ukryte w plikach Gran Turismo 5? Sporo tras z Gran Turismo 3, te z Gran Turismo 4, choć tutaj trzeba zaznaczyć, że to prawdopodobnie wersje z Gran Turismo PSP, a także modele samochodów z ozdobami ślubnymi.

Trasy oczywiście w wielu przypadkach są niedokończone i straszą niską rozdzielczością tekstur, znikającymi elementami i błędami graficznymi. Niemniej — spokojnie można po nich jeździć, co zresztą pokazuje powyższe wideo zabierające nas do Seattle. Jakie jeszcze trasy odkryto?

Tsukuba Circuit (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Test Course (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Grand Canyon (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Tahiti Maze (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Cathedral Rocks Trail I (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Motorland (Gran Turismo 4)

[​IMG]

High Speed Ring (Gran Turismo 4)

[​IMG]

Infineon Raceway – Sports Car Course (Gran Turismo 4)

[​IMG]

George V Paris (Gran Turismo 4)

upload_2019-7-17_10-58-32.png

Midfield Raceway (Gran Turismo 4)

upload_2019-7-17_10-39-0.png

Cathedral Rocks Trail III (Gran Turismo Portable)

upload_2019-7-17_10-47-43.png

Smokey Mountain (Gran Turismo 3)

[​IMG]

Pikes Peak (Gran Turismo 2)

[​IMG]

Driving Park – Beginner Course (Tourist Trophy)

[​IMG]

Odpowiedzialni za przeglądanie plików gry obiecują kolejne odkrycia, więc możemy spodziewać się kolejnych tras z poprzednich odsłon. Odkrycie pokazuje, że Polyphony miało bardzo ambitne plany związane z Gran Turismo 5, ale w trakcie produkcji sporo musiało się zmienić. Prawdopodobnie z powodu problemów związanych z konfiguracją PS3 oraz ograniczonym czasem tworzenia.

Sam proces powstawania piątej odsłony Gran Turismo to temat rzeka. Począwszy od wydanego na premierę PlayStation 3 Gran Turismo HD Concept (które potem usunięto) przez Gran Turismo 5 Prologue, które wydano, by udobruchać coraz bardziej wkurzonych graczy, aż po samo Gran Turismo 5, które dla wielu było zawodem i obiektem żartów z uwagi na ogrom pojazdów przeniesionych żywcem z Gran Turismo 4.

Autor

Przez lata byłem redaktorem naczelnym serwisu PS3Site / PSSite / NeoSite. Aktualnie wraz z Kamilem prowadzę tego bloga. Uwielbiam japońskie RPG-i, gram głównie na konsolach Sony (PS5, PS4, PS Vita i PS3), choć posiadam też mocnego PC-ta oraz Nintendo 3DS. Kontakt ze mną można złapać na mediach społecznościowych lub przez maila musiol(at)glitch.com.pl.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Gry

Strzeż się, strzeż. Zryw chłodnego wiatru zapowiada czającą się w ciemności makabrę. Zanim padniesz jej ofiarą, pozwól, że opowiem Ci historię. Jest to specyficzna...

Recenzje

Najnowsza część kultowej serii stworzonej przez Yu Suzukiego zadowoli fanów, ale czy nowi gracze będą w stanie przymknąć oko na potężną dawkę mankamentów nękających...

Gry

Sięgamy po zakurzone gry i przypominamy sobie ile frajdy dostarczały zanim trafiły na półkę. Na pierwszy ogień leci Resistance 3.

Copyright © 2021 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.