Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Wiadomości

DualSense – tak wygląda kontroler PlayStation 5

Sony do zapowiedzi PlayStation 5 podchodzi w wyjątkowy sposób. Bez żadnej pompy w formie prostych wywiadów udzielanych wybranym serwisom, wpisom na swoich platformach mediowych lub w postaci wystąpienia Marka Cerny’ego, które pierwotnie miało być wystąpieniem dla deweloperów na GDC, a które ostatecznie pokazano wszystkim, narażając się na ataki sfrustrowanych graczy.

Dzisiejsza zapowiedź nowego kontrolera, który pojawi się wraz z PS5, idzie tą samą ścieżką. Na oficjalnym blogu PlayStation pojawiły się pierwsze informacje wraz z renderem DualSense (tak, Sony rezygnuje z nazwy DualShock), czyli kontrolerem, który znajdziemy w pudełku z PS5. Dlaczego zmieniono nazwę? Japońska firma chce tym podkreślić nowości w swoim kontrolerze – haptyczne wibracje (obecne m.in. w Switchowych JoyConach) oraz adaptacyjne triggery, które pozwolą lepiej poczuć sterowanie w grze. Marketingowe obietnice zweryfikujemy po premierze. Choć mam obawy, że po pierwszej fali gier, deweloperzy szybko zrezygnują ze specjalnej implementacji nowych rozwiązań.

No dobra, ale o tamtych rozwiązaniach już wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Jakie nowości przygotowało Sony? Przede wszystkim – jak widzicie – nieco zmieniony wygląd kontrolera. Poza inną bryłą (przypominającą kontrolery Nacona), podświetlenie przeniesiono na boki touchpada. DualSense posiadać będzie także wbudowany mikrofon, by bez problemów rozmawiać z innymi graczami na Imprezie. Sony obiecało także lepszą baterię (nadal wbudowaną), choć o jej pojemności ani słowa.

Przycisk Share zmieni się za to w Create, ale jego dokładnego zastosowania nam nie ujawniono. Oczywiście będziemy mogli robić zrzuty i nagrywać filmiki, ale skoro Sony nie chce o tym na razie mówić i zapowiada, że wkrótce uchyli rąbka tajemnicy, to musieli bez dwóch zdań wpaść na coś nowego. Firma obiecuje, że kontroler przechodził wiele testów, macany był przez graczy i wszyscy są zachwyceni. To tyle z PR-u. Miejmy nadzieję, że DualSense wypadnie na start lepiej niż DualShock 4, którego bateria trzymała krótko, a gumki na analogach schodziły po paru miesiącach grania.

Autor

Przez lata byłem redaktorem naczelnym serwisu PS3Site / PSSite / NeoSite. Aktualnie wraz z Kamilem prowadzę tego bloga. Uwielbiam japońskie RPG-i, gram głównie na konsolach Sony (PS5, PS4, PS Vita i PS3), choć posiadam też mocnego PC-ta oraz Nintendo 3DS. Kontakt ze mną można złapać na mediach społecznościowych lub przez maila musiol(at)glitch.com.pl.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Recenzje

Rozstania i powroty. Destiny 2 na konsolach nowej generacji daje sensowne powody, by do gry wrócić, nawet po dłuższej przerwie.

Gry

Czyli długi tekst o tym, jak bardzo lubię The Last of Us Part 2.

Sprzęt

PlayStation 5 jest z nami od dwóch miesięcy. Po tym czasie można już sobie odpowiedzieć, czy warto było ten sprzęt kupić.

Gry

Rozprawka o świetnej serii, jaką bez wątpienia jest Gravity Rush. Inspiracjach, pomysłach i realizacji marzenia Keiichiro Toyamy.

Copyright © 2020 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.