Dołącz do nas

Cześć, czego szukasz?

Recenzje

Beyond Blue (PS4) – recenzja gry

Beyond Blue to najnowsza produkcja studia E-Line Media (twórców ciekawego Never Alone) porusza interesującą tematykę eksploracji oceanu. Dostajemy tutaj bardziej realistyczną wizję podwodnej przygody niż w fikcyjnym Abzu czy Subnautice. Całość można porównać do interaktywnego filmu przyrodniczego, w którym odgrywamy rolę kamerzysty, odpowiedzialnego nie tylko za skanowanie nowych okazów zwierząt zamieszkujących głębiny, ale także aktywowanie różnych nadajników.

Rozgrywka sprowadza się do prostego schematu. Aktywujemy nadajnik, dzięki któremu odnajdziemy na radarze nowe okazy ryb do zeskanowania, po czym odpalamy kolejny i tak do momentu aż przełożeni uznają, że to koniec naszego zanurzenia.

Brzmi nudno i monotonnie? W tym momencie warto zadać sobie pytanie, czego szukacie w „swojej grze wideo”? Jeśli wartkiej akcji i różnorodności to Beyond Blue zdecydowanie nie jest pozycją dla was. Jeśli jednak poszukujecie relaksującej przygody, w której nie da się zginąć, to świetnie trafiliście. Na przestrzeni czterech godzin (czyli czasu, jaki potrzebowałem do ukończenia tego tytułu) ani przez moment nie poczułem nudy. Na pozór schematyczna rozgrywka wciągnęła mnie do tego stopnia, że nie mogłem przestać skanować każdego nowo napotkanego okazu. Tego typu pętla rozgrywki sprawdza się tutaj znakomicie i jeśli marzyliście o pływaniu w oceanie razem z wielorybami czy też orkami, to Beyond Blue sprawi wam masę frajdy. Gra posiada sporą ilość morskich żyjątek, które po zeskanowaniu możemy obejrzeć jako hologramy 3D w naszej łodzi podwodnej (będącej naszą „bazą wypadową’’).

Oprócz skanowania i poznawania morskiej flory gra zawiera także wątek fabularny, który średnio przypadł mi do gustu. Nasza bohaterka podczas zanurzeń rozmawia ze swoimi współpracownikami i razem komentują wydarzenia dziejące się na ekranie. Porównałbym ich do nad wyraz podekscytowanych lektorów filmu przyrodniczego, przez co momentami bardziej wywoływali u mnie uśmiech politowania niż zamierzoną przez twórców ekscytację.

Po każdym zanurzeniu wracamy do naszej łodzi podwodnej i tam, oprócz oglądania wymienionych wcześniej hologramów, możemy słuch muzyki z odtwarzacza głównej bohaterki, a także rozmawiać przez telefon z naszymi współpracownikami i członkami rodziny. Do gry wprowadzony zostaje element dramatu, który w żaden sposób nie porywa. Szczerze mówiąc z niecierpliwością czekałem na zakończenie rozmów o życiowych rozterkach naszej bohaterki i powrót do eksploracji oceanu.

Miłośnicy filmów dokumentalnych poczują się tutaj jak ryba w wodzie, gdyż każdy zaliczony rozdział odblokowuje nowe filmiki z ciekawostkami z realnego podwodnego życia. Poznajemy mieszkańców oceanu, jak i nurków, którzy opowiadają o swej miłości do głębin. Gra dostarczy wam sporej ilości ciekawostek, chociaż fani tematu większość z tych nowinek już zapewne znają.

Rzeczą, która bardzo pozytywnie zaskakuje, jest oprawa graficzna tego tytułu. Odpalając Beyond Blue, spodziewałem się grafiki rodem z typowej niskobudżetowej gry niezależnej. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem produkt z naprawdę przyzwoitą grafiką, która nie powinna zawieść żadnego fana morskich przygód. Nasza postać jak i podwodne stworzenia są dobrze animowane, a wszelkie elementy otoczenia wygląda realistycznie i schludnie. Jedynym drobnym problemem może być fakt, że większość stworzeń najprościej w świecie nie zwraca na nas uwagi. Jeśli oczekiwaliście, ucieczki przed rozszalałym rekinem, czy też połknięcia przez wieloryba, to tego typu akcji tutaj nie uświadczycie.

Jednym z nielicznych minusów tego tytułu są spadki animacji występujące podczas szybkiego obrotu kamery. Gra wydaje się odrobinę zwalniać choć szczerze, nie popsuło to ogólnego odbioru gry.

Tym, co jednak psuje odbiór gry jest płynność animacji w przedostatnim rozdziale gry. Pomimo swej liniowej struktury, animacja potrafi zaliczyć okropne spadki w tej lokacji, przez co odnosiłem wrażenie obcowania ze swoistym pokazem slajdów. Ten element koniecznie musi zostać poprawiony przez twórców. Misja na szczęście nie trwa długo i nie jest w stanie znacząco wpłynąć na ocenę końcową produktu, choć pewien niesmak pozostaje.

Na pochwałę zasługuje sterowanie, dzięki któremu długie pływanie w żaden sposób nie jest frustrujące. Spora ilość twórców gier nie potrafi dobrze okiełznać elementu poruszania się pod wodą. Tutaj nie ma z tym najmniejszych problemów, sterowanie jest bardzo wygodne i intuicyjne.

Po Beyond Blue nie oczekiwałem zbyt wiele. Biorąc ją do recenzji, spodziewałem się, kolejnego bezpłciowego „indyka” jakich wiele na PS4. Po jej ukończeniu muszę jednak przyznać, że zostałem pozytywnie zaskoczony. Gdyby nie występujące w kilku miejscach spadki animacji i średnich lotów fabuła, to nie miałbym się tutaj do czego przyczepić. W Beyond Blue najważniejsza jest jednak rozgrywka, a ta sprawdza się doskonale.

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o wzięciu udziału w wyprawie na dno oceanu, to lepiej nie mogliście trafić. Kolekcjonerzy trofeów także powinni mieć tę grę na celowniku, gdyż jest to bardzo szybka i przyjemna platyna do zdobycia.

Plusy

  • Oprawa graficzna
  • Relaksująca rozgrywka
  • Spora ilość wodnych stworzeń
  • Ciekawostki z podwodnego świata

Minusy

  • Spadki animacji, szczególnie widoczne w przedostatnim rozdziale gry,
  • Wątek fabularny, który w żaden sposób nie zachwyca
Autor

Niegdyś współpracownik PSSite, aktualnie współwłaściciel Glitcha. Od najmłodszych lat zafascynowany grami, kolekcjonuję wszystko co z nimi związane (od steelbooków po platynowe trofea). Fan japońskich rpgów, platformerów, slasherów, horrorów i powieści wizualnych. Prawdopodobnie uzależniony od serii Yakuza.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto także przeczytać

Mój dziennik growy

Ogłaszam oficjalnie maj miesiącem 100% ratio gier ukończonych i splatynowanych.

Recenzje

Odświeżony po latach klasyk od Squaresoftu znów cieszy oczy fanów japońskich RPG. Wyprawa w przeszłość jednak nie musi boleć.

Gry

Noszenie paczek jednak nie daje takiej frajdy, jak nam obiecywano.

Gry

Kody na darmową zawartość do Genshin Impact pojawiają się co jakiś czas. Te działające znajdziecie w tym wpisie.

Copyright © 2021 Glitch.com.pl Kopiowanie treści, jak i fragmentów jest surowo zabronione.